Telewizja przemysłowa (CCTV – ang. closed-circuit television) to jeden z najczęściej stosowanych systemów zabezpieczeń, który ze względu na swoje właściwości użytkowe może służyć do zabezpieczenia każdego obiektu, niezależnie czy jest to mały sklep spożywczy czy instytucja finansowa. Najprościej rzecz biorąc telewizja przemysłowa to system przekazywania obrazu (współcześnie coraz częściej połączony z przekazywaniem fonii) z określonych pomieszczeń lub przestrzeni zewnętrznych w zamkniętym systemie odbiorczym (telewizja kablowa) służący do nadzoru oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery telewizji przemysłowej.
Współczesne systemy telewizji przemysłowej buduje się na dwa sposoby. Pierwszym jest tzw. standardowe rozwiązanie, które zakłada budowę instalacji monitoringu wizyjnego w oparciu o analogowe kamery przemysłowe, cyfrowy rejestrator obrazu i dźwięku oraz medium transmisyjne w postaci okablowania koncentrycznego (połączenia kablowe typu punkt-punkt).
fot. System telewizji przemysłowej bazujący na analogowych kamerach przemysłowych
Drugim są tzw. nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego, w których stosuje się kamery IP, rejestratory sieciowe lub oprogramowanie NVR (ang. Network Video Recorder) oraz sieciowe media transmisyjne. W przypadku systemów monitoringu IP (ang. Internet Protocol) transmisja danych i zarządzanie taką instalacją jest realizowane za pomocą sieci komputerowej z protokołem TCP/IP.
fot. System telewizji przemysłowej bazujący na kamerach IP
Monitoring IP w odróżnieniu od standardowych systemów telewizji przemysłowej nie korzysta z bezpośrednich połączeń kablowych typu punkt-punkt, lecz z sieci IP. Struktura sieciowa sprawia, że systemy tego typu pozwalają na przesyłanie sygnałów wizyjnych do dowolnego miejsca na świecie, a podgląd i zapis obrazu może być realizowany z każdego punktu sieci lokalnej lub globalnej Internet.
Wszystkie współczesne systemy telewizji przemysłowej bez względu na medium transmisji i technologię wykonania realizują trzy podstawowe funkcje:
Telewizja dozorowa IP w porównaniu ze standardowymi systemami nadzoru wideo, budowanymi w oparciu o analogowe kamery telewizji przemysłowej, wyróżnia się za sprawą imponującej funkcjonalności i elastyczności, która sprawia że można je wykorzystywać w nieograniczonej liczbie zastosowań. Podstawowe zastosowania monitoringu IP dzielą się na dwie kategorie:
Ze względu na nieograniczone możliwości w rozbudowie oraz w stosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych sieciowe systemy telewizji dozorowej (CCTV IP) z powodzeniem stosuje się w następujących dziedzinach: szkolnictwo, transport, bankowość, handel oraz przemysł.