Żyjemy w niebezpiecznych czasach, w których na co dzień padamy ofiarami różnego rodzaju przestępstw. Nikogo już nie dziwi wszechobecność systemów alarmowych oraz innych systemów zabezpieczeń, które nie tylko zwiększają poczucie bezpieczeństwa, ale także realnie chronią majątek oraz zdrowie i życie osób znajdujących się w zabezpieczonych budynkach.
System alarmowy to nic innego jak zespół współdziałających ze sobą specjalistycznych urządzeń, których podstawowym zadaniem najczęściej jest zabezpieczanie obiektu przed włamaniem (tzw. system sygnalizacji włamania i napadu) lub pożarem (tzw. system przeciwpożarowy). Zdecydowanie częściej można spotkać się z systemami sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), które współcześnie stały się standardowym wyposażeniem domów jednorodzinnych, sklepów oraz innych obiektów, których zachodzi konieczność zabezpieczenia mienia przed kradzieżą lub włamaniem.
Każdy system alarmowy składa się z kilku podstawowych elementów. Każdorazowo mózgiem całej instalacji alarmowej jest centrala alarmowe, która jest odpowiedzialna za sprawowanie nadzoru nad innymi elementami instalacji. To właśnie do zadań centrali alarmowej należy interpretowanie odbieranych sygnałów i podejmowanie decyzji o wywołaniu alarmu. Elementem odpowiedzialnym za wykrywanie zagrożeń są czujki alarmowe (np. czujki ruchu, czujki zbicia szyby czy też zalania wodą), natomiast elementem instalacji informującym są sygnalizatory alarmowe (np. akustyczno-optyczne). Często spotykanym w systemach sygnalizacji włamania i napadu jest tzw. system napadowy w postaci pilota lub ukrytego przycisku alarmowego, który pozwala na przywołanie służb ochrony. Nieodłącznym elementem każdej współczesnej instalacji alarmowej jest także linia telefoniczna (powiadamianie o alarmie) oraz komputer z specjalistycznym oprogramowaniem (proste zarządzanie).
Elementy składowe systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN):Współczesne systemy alarmowe mogą pracować na różny sposób. Każda instalacja alarmowa musi zapewniać pracę w trzech trybach: rozbrojenia (brak czuwania), uzbrojenia (czuwania) i alarmu. Podczas pracy w trybie rozbrojenia system alarmowy ignoruje wszystkie osoby wchodzące i wychodzące z chronionego obiektu, czyli innymi słowy jest nieaktywny. Podczas pracy w trybie czuwania system pozwala na wpuszczenie do obiektu jedynie osób uprawnionych, natomiast w stanie w stanie alarmu każde wtargnięcie do obiektu jest sygnalizowane alarmem dźwiękowym i/lub optycznym.
Ze względu na stosunkowo niskie koszty budowy oraz wysoki poziom zabezpieczenia, systemy sygnalizacji włamania i napadu stosuje się we wszystkich rodzajach obiektów. Systemy alarmowe są powszechnie stosowane w domach jednorodzinnych, firmach, szkołach, biurach, sklepach, bankach, hotelach, kantorach, itp.