Każdy z nas chciałby, by jego dom był oazą spokoju i bezpieczeństwa. Jednak aby było to możliwe konieczne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które zadbają o bezpieczeństwo domowników oraz ochronią nasz majątek podczas wakacyjnej nieobecności. Najbardziej powszechnym sposobem zabezpieczenia domu jest system alarmowy. Budując system sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) dla domu jednorodzinnego, konieczne jest dokładne przemyślenie tematu i wyeliminowanie wszystkich ewentualnych, słabych punktów, mogących posłużyć złodziejowi za wejście. Należy również pamiętać, że tylko odpowiednio zaprojektowany system alarmowy może zapewnić optymalny poziom bezpieczeństwa oraz natychmiastowo aktywować alarm, w sytuacji gdy padnie pierwsza linia obrony domu w postaci drzwi i okien.
W pierwszej kolejności powinniśmy zadecydować w jaki sposób będą komunikowały się ze sobą poszczególne elementy instalacji alarmowej. Jeszcze do niedawna najbardziej popularnym rozwiązaniem były instalacje kablowe (czujki alarmowe połączone z centralą przy pomocy odpowiednich przewodów), jednak ostatnimi czasy coraz więcej zwolenników zdobywają systemy alarmowe, w których komunikacja pomiędzy czujkami, sygnalizatorami i centralą alarmową jest realizowana drogą bezprzewodową (radiowo). Bezprzewodowe systemy alarmowe posiadają wiele zalet użytkowych, z których zdecydowanie największą jest brak konieczności kucia ścian w celu ukrycia kabli. Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć bałaganu oraz dodatkowych kosztów związanych z budową systemu alarmowego (brak kosztów związanych z ew. remontem domu). Kolejną, szczególnie istotną cechą użytkową radiowych systemów alarmowych jest możliwość ich łatwej i szybkiej rozbudowy w dowolnym momencie. Warto także dodać, że montaż bezprzewodowej instalacji alarmowej trwa przeważnie nie dłużej niż jeden dzień.
Należy jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do systemów kablowych, instalacje alarmowe bazujące na technologii bezprzewodowej (radiowej) narażone są na możliwość „podsłuchania” sygnału, co może być wykorzystane do ich unieszkodliwienia. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie tego typu instalacji. Doskonałym przykładem odpowiednio zabezpieczonego, bezprzewodowego systemu alarmowego jest system ABAX SATEL, który został wyposażony w system stałego nadzorowania oraz skanowania transmitowanych sygnałów, dzięki czemu połączenie pomiędzy centralką a czujkami jest zabezpieczone przed ewentualną ingerencją, dając nam tym samym gwarancję bezpieczeństwa naszego domu. Wysokiej jakości rozwiązania bezprzewodowe znajdziemy także w ofercie firmy RISCO.
Nowoczesny i skuteczny w działaniu system alarmowy powinien cechować się pełną kontrolą i wszechstronnością, dlatego też kolejną istotną cechą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru instalacji alarmowej, jest sposób w jaki system informuje nas o wykrytych zagrożeniach. Podstawowym sposobem informowania o zagrożeniach jest syrena alarmowa, jednak we współczesnych instalacjach alarmowych zastosowanie samego sygnalizatora nie jest wystarczające, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że nikt w sąsiedztwie nie usłyszy alarmu lub nie powiadomi odpowiednich służb. Dlatego też aby system alarmowy był skuteczny w działaniu musi zostać wyposażony moduł telefoniczny (kablowy lub GSM), dający możliwość poinformowania właściciela o alarmie. W momencie wykrycia zagrożenia centrala systemu alarmowego wysyła wiadomość (głosową lub SMS) pod zdefiniowane wcześniej numery telefonów, co pozwala szybko zareagować i zapobiec włamaniu. Ponadto, w większości profesjonalnych systemów alarmowych komunikacja na drodze użytkownik centrala może przebiegać dwukierunkowo, czyli używając telefonu możemy nawiązać połączenie z centralą, aby sprawdzić i zmienić jej stan, sterować urządzeniami elektrycznymi, światłami, automatyką, a nawet nasłuchiwać odgłosów w jej otoczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pełną kontrolę nad instalacją alarmową, i tym samym nad całym domem, niezależnie od tego czy jesteśmy w pracy czy też na wakacyjnym urlopie.