System alarmowy to szereg specjalistycznych urządzeń, które w połączeniu ze sobą służą najczęściej do zabezpieczania obiektu przed włamaniem (system sygnalizacji włamania i napadu) lub pożarem (system przeciwpożarowy). System alarmowy możemy porównać do wartownika, który pilnuje naszego dobytku. Jednak w odróżnieniu od niego nigdy się nie męczy, może pracować przez 24 godziny na dobę i kiedy jest odpowiednio zaprojektowany nigdy nie zawodzi.
Każdy współczesny system alarmowy składa się z szeregu fundamentalnych grup urządzeń. Mózgiem całej instalacji alarmowej jest centrala alarmowa, której to głównym zadaniem jest sprawowanie nadzoru nad pozostałymi urządzeniami. Elementem odpowiedzialnym za wykrywanie intruzów są różnego typu czujki (detektory), zaś elementem odpowiedzialnym za informowanie o wykrytym zdarzeniu alarmowym, sygnalizatory. Często dodatkowym elementem do systemu alarmu włamania jest system antynapadowy, który najczęściej jest realizowany w formie pilota lub ukrytego przycisku alarmowego (możliwość przywołania służb ochrony). Przydatnym elementem w każdym systemie alarmowym jest również linia telefoniczna (powiadamianie o alarmie) oraz komputer z specjalistycznym oprogramowaniem (proste zarządzanie).
System sygnalizacji włamania i napadu w zależności od sytuacji może pracować w różny sposób. Każdy system alarmowy pracuje w trzech stanach: brak czuwania, czuwanie i alarm. System nieczuwający (nieuzbrojony) ignoruje wszystkie osoby wchodzące i wychodzące z chronionego obiektu. W stanie czuwania system pozwala na wpuszczenie do obiektu jedynie osób uprawnionych, zaś w stanie alarmu każde wtargnięcie do obiektu jest sygnalizowane alarmem dźwiękowym i/lub optycznym.