W jaki sposób prawid³owo po³±czyæ czujki z central± alarmow±? Jak wygl±da pod³±czanie czujek w zale¿no¶ci od wykorzystywanej linii dozorowej? Te pytania zadaje sobie chyba ka¿da osoba, która po raz pierwszy zajmuje siê budow± systemu alarmowego. W niniejszym artykule chcia³bym przedstawiæ Pañstwu sposoby pod³±czania czujek alarmowych. Sposoby pod³±czania zostan± zaprezentowane zgodnie z hierarchi± chronologiczn±, czyli od najstarszych do najnowszych rozwi±zañ, a tak¿e z uwzglêdnieniem ró¿nych rodzajów linii dozorowych.
Linia dozorowa dwustanowa typu NO (ang. Normally Open)
Linia dozorowa dwustanowa typu NO to chronologicznie najstarszy ze sposobów pod³±czania czujek w systemach sygnalizacji w³amania i napadu. W takim przypadku czujki alarmowe posiada³y przeka¼nik typu NO, który w momencie wykrycia ruchu (lub innego kryterium alarmowego) zwiera³ linie dozorow±, i tym samym generowa³ alarm (w stanie czuwania linia dozorowa by³a rozwarta). Czujki alarmowe z przeka¼nikiem typu NO ³±czono z central± alarmow± za pomoc± 4-¿y³owego przewodu, i najczê¶ciej na jednej linii dozorowej pracowa³o kilka czujek w uk³adzie ¶ci¶le równoleg³ym. Stosowanie kilku czujek alarmowych na jednej linii dozorowej sprawia³o, ¿e skuteczno¶æ ochronna tego rozwi±zania by³a bardzo niska. Ponadto, w takim rozwi±zaniu linia dozorowa mog³a mieæ tylko i wy³±cznie dwa stany pracy (rozwarty – stan czuwania, zwarty – alarm), co dodatkowo zmniejsza³o skuteczno¶æ ochrony, poniewa¿ nie by³o mo¿liwo¶ci zastosowania np. ochrony antysabota¿owej. Nale¿y równie¿ wspomnieæ, ¿e przerwania ci±g³o¶ci jakiejkolwiek z ¿y³ przewodu ³±cz±cego czujkê z central± ca³kowicie eliminowa³a mo¿liwo¶æ wygenerowania alarmu. Obecnie tego typu rozwi±zanie, praktycznie ca³kowicie wysz³o z u¿ytku (czasami mo¿na spotkaæ w bardzo starych systemach alarmowych).
Linia dozorowa dwustanowa typu NC (ang. Normally Closed)
Instalatorzy systemów alarmowych bardzo szybko zapoznali siê z wadami linii dozorowych dwustanowych typu NO. Oczywi¶cie konieczne by³o stworzenie nowego rozwi±zania, które pozwoli³o by na zwiêkszenie stabilno¶ci i skuteczno¶ci pracy instalacji alarmowych. W ten sposób stworzono proste rozwi±zanie w postaci linii dozorowej typu NC, która chocia¿ podobnie jak NO jest lini± dwustanow±, to jednak zapewnia ochron± antysabota¿ow± linii i czujki alarmowej. W takim przypadku czujka alarmowa posiada na swoim wyposa¿eniu przeka¼nik, który po podania zasilania przechodzi w stan aktywno¶ci, i tym samym powoduje zwarcie styków. Analogicznie od³±czenie zasilania powoduje rozwarcie styków przeka¼nika czujki, co tym samym prowadzi do wyst±pienia kryterium alarmu na odpowiednim wej¶ciu centrali. Jak mo¿na zauwa¿yæ czujki z przeka¼nikiem NC dzia³aj± ca³kowicie odwrotnie od tych z NO. Niezwykle wa¿n± cech± czujek NC jest wbudowany mikrowy³±cznik (TAMP), którego zadaniem jest kontrolowanie otwarcia obudowy (zwarty gdy obudowa prawid³owo zamkniêta). W tym przypadku czujka jest ³±czona z dwoma wej¶ciami centrali (linia 1 i linia 2) za pomoc± 6-¿y³owego przewodu. Pierwsze wej¶cie centrali (linia 1 – w³amaniowa) jest odpowiedzialna za kontrolowanie zjawisk spe³niaj±cych kryteria alarmu, natomiast drugie wej¶cie centrali (linia 2 – sabota¿owa) spe³nia zadania zwi±zane z ochron± antysabota¿ow± (g³ównie otwarcie obudowy czujki). Nale¿y równie¿ dodaæ, ¿e ka¿de z tych wej¶æ pracuje w trybie dwustanowym (zwarcie, rozwarcie).
Sposoby ³±czenia czujek alarmowych na linii dozorowej typu NO i na linii dozorowej typu NC zosta³y zobrazowane na poni¿szym schemacie:
Czêsto mo¿na siê spotkaæ z systemami alarmowymi, w których kilka czujek zosta³o pod³±czonych do jednej linii dozorowej, a w zasadzie dwóch, bo w³amaniowej i sabota¿owej. W tym uk³adzie zasilanie czujek realizowane jest równolegle, natomiast ich po³±czenie z liniami dozorowymi, szeregowo. Takie rozwi±zanie zapewnia ochronê sabota¿ow± na stosunkowo wysokim poziomie. Przerwanie ¿y³ odpowiedzialnych za realizacjê zasilania, a tak¿e przerwanie ¿y³y fioletowej lub zielonej (patrz schemat powy¿ej) prowadzi do wygenerowania alarmu w³amaniowego. Alarm sabota¿owy jest generowany w momencie przerwania którejkolwiek z ¿y³ pod³±czonych do mikrowy³±cznika.
Systemy alarmowe korzystaj±ce z linii dozorowych dwustanowych typu NC nadal nale¿± do czêsto spotykanych. Choæ jednak powoli ustêpuj± miejsca nowszym rozwi±zaniom, w postaci linii trójstanowych lub czterostanowych, to jednak nadal pozostaj± w powszechnym u¿ytku.
Linia dozorowa parametryczna – EOL typu NC
Niezale¿nie od tego z jak± lini± dozorow± mamy do czynienia, zawsze musi byæ odpowiednio dostosowana do rodzaju wej¶æ, jakie posiada centrala alarmowa. W tym przypadku mamy do czynienia z lini± dozorow±, pozwalaj±c± na rozpoznanie trzech stanów pracy. Pierwszym stanem pracy takiej linii dozorowej jest stan dozoru, czyli gdy rezystancja linii dozorowej, po³±czonej drug± stron± z mas±, wynosi RS z za³o¿on± tolerancj± T. Przewa¿nie tolerancja wynosi ±10%, jednak w przypadku szczególnie zaawansowanych urz±dzeñ, przeznaczonych do zastosowañ specjalnych, mo¿e wynosiæ ±5%, a nawet ±1%. Drugim stanem trójstanowej linii dozorowej jest stan alarmu w³amaniowego, czyli gdy rezystancja linii dozorowej wzro¶nie ponad warto¶æ RS ±T% (przekroczenie tej warto¶ci jest okre¶lane jako rozwarcie linii dozorowej). Ostatnim stanem pracy omawianej linii dozorowej jest stan alarmu sabota¿owego, czyli gdy rezystancja linii dozorowej spadnie poni¿ej warto¶ci RS ±T% (zwarcie linii dozorowej).
W przypadku linii dozorowej parametrycznej EOL stosuje siê czujki o parametrach elektrycznych identycznych jak w przypadku linii typu NC. Po³±czenie czujki z central± alarmow± realizuje siê przy pomocy 6-¿y³owego przewodu (sposób pod³±czania poszczególnych ¿y³ zosta³ przedstawiony na poni¿szym schemacie).
Na powy¿szym schemacie zobrazowano sposób pod³±czenia dwóch czujek alarmowych do centrali alarmowej z wykorzystaniem linii dozorowej parametrycznej EOL. Zasilanie czujki jest realizowane za pomoc± 2 ¿y³, przy czym zasilanie kolejnych czujek jest pod³±czone równolegle do zacisków w centrali. Linia dozorowa podobnie jak zasilanie jest pod³±czona przy pomocy 2 ¿y³ (z za³o¿enia i w celu ³atwej identyfikacji, ka¿da czujka jest pod³±czona do innej linii dozorowej). Zaciski sabota¿owe czujki równie¿ zosta³y pod³±czone do linii dozorowej centrali alarmowej za pomoc± 2 ¿y³. W ka¿dej linii dozorowej zosta³ wbudowany szeregowy rezystor EOL, którego warto¶æ jest równa wymaganej przez centralê, rezystancji linii dozorowej (R1= RS). Tak pod³±czone zaciski czujki do centrali alarmowej, w zale¿no¶ci od rezystancji linii dozorowej, pozwalaj± na pracê w trzech stanach (patrz tabela poni¿ej).
W jaki sposób pod³±czyæ kilka czujek alarmowych do jednej linii dozorowej parametrycznej typu EOL?
W przypadku konieczno¶ci pod³±czenia dwóch lub wiêcej czujek alarmowych do jednej linii dozorowej parametrycznej typu EOL (End-of-Line), nale¿y podstêpowaæ analogicznie jak w przypadku linii sabota¿owej. W takim uk³adzie zasilanie czujek alarmowych nale¿y po³±czyæ równolegle, natomiast linie dozorowe szeregowo. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e ka¿da z linii dozorowych musi byæ wyposa¿ona w jeden rezystor EOL o warto¶ci RS. Dodatkowo w przypadku d³ugich linii nale¿y uwzglêdniæ rezystancjê przewodów i z³±czek, aby rzeczywisty ³±czny opór RX linii mie¶ci³ siê w tolerancji dla warto¶ci wymaganej RS (RS – T ≤ RX ≥ RS + T). Oczywi¶cie w takim uk³adzie ustalenie, która z pod³±czonych czujek jest przyczyn± fa³szywego alarmu jest niemo¿liwe, dlatego nie zaleca siê pod³±czania wiêkszej liczby czujek do jednej linii dozorowej.
Pod³±czenie wiêkszej liczby czujek alarmowych do jednej linii dozorowej, choæ uniemo¿liwia identyfikacjê czujki, bêd±cej przyczyn± wyst±pienia fa³szywego alarmu, to jednak w znacznym stopniu pozwala na ograniczenie kosztów budowy instalacji alarmowej. Istnieje jednak rozwi±zanie pozwalaj±ce na wyeliminowanie tej wady, a jest nim tzw. dublowanie linii dozorowej parametrycznej typu EOL. W tym uk³adzie czujki alarmowe s± ³±czone z central± podobnie jak w standardowej konstrukcji EOL, jednak z t± ró¿nic±, ¿e do jednego zacisku linii dozorowej na centrali po³±czone s± równolegle jakby dwie linie dozorowe z rezystorami odpowiednio R1 oraz R2, przy czym warto¶ci tych rezystorów nie mog± byæ równe. Rezystancja linii równa RS (dozór), rezystancja linii równa R2 (naruszenie czujki A), rezystancja linii równa R1 (naruszenie czujki B). Takie rozwi±zanie pozwala na identyfikacjê obu sk³adowych linii dozorowej, zwykle opisywanych jako „n” oraz „n+8” (przyk³adowo: 01/09, 02/10).
Nale¿y równie¿ dodaæ, ¿e w takiej konfiguracji centrala alarmowa musi rozpoznawaæ a¿ piêæ ró¿nych stanów rezystancji miêdzy zaciskiem linii a mas± (patrz tabela poni¿ej), przy jednoczesnym za³o¿eniu, ¿e R1 < R2.
Warto¶æ RS mo¿emy obliczyæ ze wzoru okre¶laj±cego sumaryczny opór rezystorów pod³±czonych równoleg³e: RS–1 = ∑ Rn–1, co w naszym przypadku daje: RS = ( R1–1 + R2–1 )–1.
Linia dozorowa dwuparametryczna - DEOL typu NC
Koncepcja zdublowanej linii dozorowej parametrycznej EOL pozwalaj±cej na rozpoznawania a¿ 5 stanów (przedzia³ów rezystancji linii dozorowej na zaciskach), pozwoli³a na opracowanie kolejnego rozwi±zania, którym jest linia dozorowa dwuparametryczna typu DEOL (Double End-of-Line). Jest to linia dozorowa wyposa¿ona w dwa rezystory parametryzuj±ce, z czego pierwszy zosta³ wstawiony szeregowo w obwód linii dozorowej, natomiast drugi bocznikuje styki przeka¼nika alarmowego czujki. Taka koncepcja pozwala na rozpoznanie a¿ piêciu przedzia³ów rezystancji oraz trzech stanów linii dozorowej, z uwzglêdnieniem nastêpuj±cych warunków:
Podobnie jak w przypadku linii dozorowej parametrycznej typu EOL stosuje siê czujki alarmowe identycznych parametrach elektrycznych jak w przypadku linii NC. W koncepcji linii dozorowej dwuparametrycznej DEOL po³±czenie czujki z central± alarmow± wykonuje siê za pomoc± 4 ¿y³owego przewodu (patrz schemat poni¿ej).
W przypadku linii dozorowej dwuparametrycznej typu DEOL centrala alarmowa musi rozpoznawaæ a¿ piêæ stanów (przedzia³ów rezystancji miêdzy zaciskiem linii dozorowej a mas±).
W jaki sposób pod³±czyæ kilka czujek alarmowych do jednej linii dozorowej dwuparametrycznej typu DEOL?
W przypadku linii dwuparametrycznych DEOL pod³±czanie wiêkszej liczby czujek alarmowych do jednej linii dozorowej jest znacznie trudniejsze, ni¿ to ma miejsce w przypadku wcze¶niej omawianych linii parametrycznych EOL. Je¶li jednak chcemy pod³±czyæ dwie lub wiêcej czujek alarmowych do jednej linii dozorowej dwuparametrycznej typu DEOL nale¿y postêpowaæ zgodnie z nastêpuj±cymi wskazówkami. Zasilanie czujek alarmowych ³±czymy równolegle, natomiast liniê dozorow± szeregowo. Nastêpnie w jednym miejscu na linii dozorowej nale¿y w³±czyæ szeregowo w obwód linii rezystor R1 oraz zbocznikowaæ styki przeka¼ników alarmowych obu czujek dodatkowym rezystorem R2. Wyzwolenie alarmu nastêpuje, gdy otwarcie przeka¼nika w którejkolwiek czujce na linii dozorowej powoduje wzrost rezystancji z warto¶ci dozorowej RS = R1 do warto¶ci RA = R1 + R2. W takim uk³adzie alarm sabota¿owy jest wyzwalany w przypadku otwarcia mikroprze³±czników sabota¿owych lub zwarcia linii dozorowej do masy. Dodatkowo w przypadku d³ugich linii nale¿y uwzglêdniæ rezystancjê przewodów i z³±czek, aby rzeczywisty ³±czny opór RX linii mie¶ci³ siê w tolerancji dla warto¶ci wymaganej RS (RS – T ≤ RX ≥ RS + T). Omówione rozwi±zanie pozwala na pod³±czenie dwóch czujek alarmowych do jednej linii dozorowej dwuparametrycznej typu DEOL. W przypadku wiêkszej liczby czujek sposób ich pod³±czania jest bardziej skomplikowany, i z praktycznego punktu widzenia nie jest zalecany (choæ mo¿liwy do wykonania).
Choæ konfiguracja po³±czenia czujek DEOL (linia dwuparametryczna) jest w istocie rozwiniêciem zdublowanej linii parametrycznej EOL, to jednak wielu producentów central do obs³ugi systemów sygnalizacji w³amania i napadu (SSWiN), stosuje w swoich produktach system dublowania dla linii dozorowych dwuparametrycznych DEOL. Idea dublowania linii DEOL powsta³a przede wszystkim z my¶l± o obni¿eniu kosztów budowy wspó³czesnych instalacji alarmowych. Pod³±czenie dwóch czujek do zdublowanej linii dozorowej typu DEOL wygl±da praktycznie tak samo jak w przypadku normalnej linii DEOL, tylko z t± ró¿nic±, ¿e drug± czujkê pod³±czamy szeregowo i dodatkowo na stykach jej przeka¼nika wpinamy rezystor bocznikuj±cy R3 (przy za³o¿eniu, ¿e R2 ≠ R3 i R2 > R3).
W przypadku zdublowanej linii dozorowej dwuparametrycznej typu DEOL centrala alarmowa musi rozpoznawaæ a¿ dziewiêæ stanów (przedzia³ów rezystancji miêdzy zaciskiem linii dozorowej a mas±).