Aby ró¿ne elemnty sytemu alarmowego mog³y sprawnie wspó³dzia³aæ u¿ywa siê najczê¶ciej przewodów wielo¿y³owych typu YTDY o ilo¶ci ¿y³ 4, 6, 8, i wiêcej orazi przekroju ¿y³y na poziomie 0,5 mm2. Rzadziej stosowany jest przewód typu YTKSy lub podobne telefoniczne przewody, choæ te¿ mo¿na siê z nimi spotkaæ w systemach alarmowych, pracuj±cych w okre¶lonych warunkach. W przypadku instalacji alarmowych dla obiektów w których wymaga siê najwy¿szego poziomu bezpieczeñstwa stosuje siê wielo¿y³owe przewody ekranowane w celu zmniejszenia podatno¶ci instalacji na zak³ócenia radioelektryczne (np. radiotelefony, radio, itd.), mog±cych byæ przyczyn± tzw. fa³szywych alarmów, które obni¿aj± efektywno¶æ pracy systemów alarmowych.
Obecnie na rynku urz±dzeñ do budowy systemów alarmowych znajdziemy równie¿ czujki bezprzewodowe (radiowe) o zasilaniu bateryjnym, np. czujki ruchu bezprzewodowego systemu alarmowego ABAX Satel. Bezprzewodowe systemy alarmowe zaleca siê stosowaæ w miejscach gdzie budowa tradycyjnej instalacji jest utrudniona lub bardzo kosztowna, gdy¿ wi±¿e siê z remontem ca³ego obiektu (k³ucie ¶cian pod prowadzenie przewodów). Przewody instalacji alarmowej najlepiej uk³adaæ pod tynkiem. Je¶li to niemo¿liwe, prowadzi siê je na tynku mocuj±c klejem na gor±co, flopami lub w korytach plastykowych. Zasad± jest prowadzenie ich tak, by by³y niewidoczne lub trudno dostêpne dla potencjalnego w³amywacza.
Obudowy wszystkich systemów sygnalizacji i w³amañ s± wyposa¿one w tzw. styk antysabota¿owy, z regu³y w postaci mikrowy³±cznika z d¼wigienk±. Otwarcie obudowy, jej odchylenie od ¶ciany, czy wykrêcenie której¶ ze ¶rub powoduje rozwarcie styku, i tym samym wywo³anie sygna³u alarmowego. Wszystkie styki antysabota¿owe s± po³±czone szeregowo i pod³±czone do specjalnego wej¶cia centrali alarmowej, czynnego zawsze tzw. w ca³ym procesie eksploatacji instalacji, 24-godziny na dobê.
Poszczególne ¿y³y w przewodach s³u¿±cych do ³±czenia poszczególnych elementów instalacji alarmowej zwykle wykorzystuje siê nastêpuj±co. Pierwsz± par± doprowadza siê zasilanie do czujki (o ile jest ono wymagane), drug± par± doprowadza siê obwód antysabota¿owy i trzeci± par± wyprowadza siê sygna³ wyj¶ciowy z czujki. Niekiedy w celu uproszczenia instalacji stosuje siê wspóln± masê zasilaj±c± i sygna³ow±, lecz nie jest to polecane w przypadku d³ugich pomieszczeñ lub wielu elementów systemu pod³±czonych tym samym przewodem. Najczê¶ciej stosuje siê wtedy równoleg³e ³±czenie ¿y³ w wielo¿y³owym przewodzie. W przeciwnym przypadku spadek napiêcia na przewodach spowoduje spadek g³o¶no¶ci syreny alarmowej i znaczny spadek jasno¶ci ¿arówki w sygnalizatorze optycznym. Nale¿y unikaæ wiêkszych spadków napiêcia ni¿ 0,5V.
Centralka i inne elementy systemu takie jak dialer czy nadajnik powinny byæ umieszczone w ukryciu, co ma na celu zapobieganie si³owemu sforsowaniu systemu przez wtargniêcie i rozbicie centralki przez intruza. Je¶li nie mo¿na ukryæ centrali alarmowej, nale¿y umie¶ciæ j± w trudnodostêpnym miejscu lub w solidnej obudowie wandaloodpornej o podwy¿szonej odporno¶ci na uszkodzenia mechaniczne. Wiêkszo¶æ centralek nie wymaga sta³ego dostêpu, co znacznie upraszcza sprawê. Zniszczenie przez intruza takich elementów jak czujka, zamek szyfrowy czy sygnalizator alarmowy nie unieruchamia systemu alarmowego, wrêcz przeciwnie powoduje wywo³anie alarmu, zatem ich ukrywanie jest niecelowe.
Zewnêtrzne sygnalizatory alarmowe nale¿y montowaæ wysoko na elewacji budynku (minimum na wysoko¶ci 4 metrów), w miejscu widocznym w szerokim k±cie, a przewód zasilaj±cy winien dochodziæ do nich przez otwór w murze za sygnalizatorem.
Zamek szyfrowy, umieszczony na zewn±trz budynku, powinien byæ chroniony przez metalow± kasetkê, co utrudnia dewastacjê urz±dzenia. Je¶li zamek szyfrowy jest wewn±trz obiektu, to powinien znajdowaæ siê poza polem widzenia najbli¿szej czujki podczerwieni, w niewielkim niechronionym sektorze (np. miêdzy podwójnymi drzwiami przedsionka) tak, aby mo¿na nie w³±czaj±c alarmu, podej¶æ do niego, lecz by krok dalej system ju¿ generowa³ syrenê alarmow±.
Planuj±c rozmieszczenie czujek w przestrzeni chronionej, np. w budynku jednorodzinnym, nale¿y mieæ na uwadze ¿e istnieje pewna optymalna ilo¶æ czujek dla potrzeb danego budynku. Zwiêkszanie jej w nieznaczny sposób powiêksza skuteczno¶æ ochrony, lecz bardziej podwy¿sza koszty i powoduje wzrost liczby fa³szywych alarmów. Zmniejszenie ich nieznacznie ju¿ obni¿a koszty lecz pogarsza skuteczno¶æ pracy instalacji alarmowej. Nie nale¿y pod³±czaæ wiêcej ni¿ 1 czujkê do jednego wej¶cia centrali alarmowej. Prowadzi to bowiem do k³opotów z ustaleniem która czujka jest ¼ród³em fa³szywych alarmów, je¶li takowe wystêpuj±. Dotyczy to w szczególno¶ci czujek podczerwonych, mikrofalowych i akustycznych, w mniejszym stopniu czujek dualnych i kontaktronów magnetycznych (czujki stykowe).
Rozmieszczaj±c czujki podczerwone (i inne detektory ruchu) nale¿y zadbaæ by chronione by³y przede wszystkim potencjalne drogi wtargniêcia intruza czyli okna, wej¶cia, korytarze i klatki schodowe. Nie nale¿y tu d±¿yæ do zbudowania absolutnie „szczelnej” ochrony lecz do stworzenia systemu pu³apek. Okna na 1 piêtrze i wy¿ej z pewno¶ci± nie wymagaj± takiej ochrony jak okna parteru od strony ogrodu. Odpowiednio przemy¶lane miejsce umieszczenia czujki w wê¼le komunikacyjnym budynku jest wiêcej warte ni¿ czujka pilnuj±ca jednego okna. Ogólnie bior±c, koncepcja rozmieszczenia czujek powinna byæ bardzo starannie przemy¶lana, nie nale¿y korzystaæ z gotowych schematów i zawsze nale¿y dostosowywaæ urz±dzenia alarmowe do charakteru chronionego obiektu.