Niniejszy artyku³ ma na celu przedstawienie i krótkie scharakteryzowanie rodzajów wej¶æ alarmowych, oferowanych przez dostêpne na rynku centrale alarmowe. Ka¿da centrala, niezale¿nie od z³o¿ono¶ci konstrukcji, posiada na swoim wyposa¿eniu pewn± liczbê wej¶æ alarmowych, s³u¿±cych do pod³±czania czujek. Od rodzaju wej¶æ alarmowych zale¿y sposób ³±czenia czujek z central± alarmow±.
Aby w ogóle móc mówiæ o wej¶ciach alarmowych, konieczne jest zdefiniowanie linii dozorowej. Otó¿ linia dozorowa, to nic innego, jak pêtla przewodowa, któr± prowadzi siê od masy przez czujkê alarmow± do wej¶cia centrali. Jej g³ównym zadaniem jest przetwarzanie otrzymywanych sygna³ów na sygna³y elektryczne. Czujki alarmowe na liniach dozorowych ró¿ni± siê miêdzy sob±, g³ównie sposobem realizacji wyj¶cia staniu naruszenia i stanu sabota¿owego. W zdecydowanej wiêkszo¶ci przypadków stosuje siê wyj¶cia przeka¼nikowe stanu naruszenia (wyj¶cia bezpotencja³owe - relay). W takim przypadku rolê elementu wyj¶ciowego pe³ni± styki miniaturowego przeka¼nika, który jest galwanicznie odizolowany od pozosta³ych uk³adów elektronicznych czujki alarmowej. W dostêpnych na rynku produktach mo¿emy równie¿ spotkaæ siê z wyj¶ciami tranzystorowymi OC (ang. Open Collector), w których rolê elementu wyj¶ciowego spe³nia tranzystor ma³ej mocy z wyprowadzonym obwodem kolektora (emiter tranzystora po³±czony elektrycznie z dodatnim lub ujemnym biegunem zasilania czujki alarmowej). Choæ tego typu wyj¶cia s± zdecydowanie rzadziej spotykanie, to jednak spe³ni± praktycznie tê sam± funkcjê, co wyj¶cia przeka¼nikowe czujek alarmowych.
W zale¿no¶ci od sposobu dzia³ania mo¿emy wyró¿niæ dwa typy wyj¶æ: NC (ang. Normally Closed) – wywo³anie alarmu przez czujkê nastêpuje po rozwarciu linii dozorowej, NO (ang. Normally Open) – wywo³anie alarmu nastêpuje po zwarciu linii dozorowej. Stan wyj¶cia czujki wywo³any alarmem mo¿e byæ sta³y lub chwilowy. W przypadku wyst±pienia kryterium alarmowego, czujki zmieniaj± swój stan wyj¶cia na kilka do kilkunastu sekund, po czym wracaj± do swojego stanu pierwotnego, czyli stanu czuwania. W bardziej zaawansowanych technicznie czujkach alarmowych, czê¶æ analizy wykrywanych zdarzeñ jest bezpo¶rednio realizowana przez czujkê. Tego typu rozwi±zania posiadaj± na swoim wyposa¿eniu specjalny mikroprocesor oraz dwukierunkowe ³±cze szeregowe transmisji danych. W przypadku czujek alarmowych z wbudowanym mikroprocesorem, centrala instalacji alarmowej mo¿e w ka¿dej chwili wymusiæ w czujce: odczyt stanu, w³±czenie lub wy³±czenie stanu testowania, uruchomienie stanu autodiagnostyki, zwiêkszenie czu³o¶ci czujki w celach serwisowych (mo¿liwo¶æ identyfikacji przyczyny fa³szywego alarmu) oraz odczyt rejestru pamiêci czujki. Nale¿y jednak dodaæ, ¿e tego typu rozwi±zania nadal, podobnie jak czujki adresowalne, nale¿± do rzadko spotykanych, dlatego dalsza czê¶æ artyku³u bêdzie po¶wiêcona rozwi±zaniom powszechnie spotykanym.
W standardowych instalacjach analogowych, centrala alarmowa kontroluje stan linii dozorowych poprzez pomiar lub porównanie rezystancji, napiêcia lub natê¿enia pr±du. Ze wzglêdu na ilo¶æ rozró¿nialnych stanów linii dozorowej, wej¶cia alarmowe central stosowanych w systemach sygnalizacji w³amania i napadu, mo¿emy podzieliæ na:
W zale¿no¶ci od sposobu reakcji centrali alarmowej na wykryte kryterium alarmu w linii dozorowej, mo¿emy rozró¿niæ kilka typów wej¶æ alarmowych:
Ka¿da wspó³czesna centrala alarmowa musi dok³adnie okre¶laæ moment wyst±pienia sygna³u alarmowego. Obecnie w centralach alarmowych korzysta siê z kilku technik, pozwalaj±cych na skuteczne rozró¿nianie sygna³ów zak³ócaj±cych od sygna³u alarmu. Stosowane metody rozró¿niania sygna³ów: