Zamek szyfrowy to pude³eczko – metalowe lub plastikowe, wyposa¿one w 12-to przyciskow± klawiaturê numeryczn± wzorowan± na telefonicznej. Klawisz oznaczony jako # jest przeznaczony do zaznaczania, ¿e wprowadzony kod ma s³u¿yæ do uzbrojenia lub rozbrojenia systemu alarmowego, za¶ klawisz * s³u¿y do zaznaczania, ¿e po kodzie bêd± dokonywane czynno¶ci programowe, np. zmiana obecnego kodu aktywuj±cego system alarmowy. Klawisze od 0 do 9 s³u¿± do wprowadzania kodu maj±cego przewa¿nie od 4 do 12 cyfr. Ponadto, bardzo czêsto elektroniczne zamki szyfrowe s± wyposa¿one w brzêczyk, lub diodê sygnalizuj±c± naci¶niêcie klawisza, diodê sygnalizuj±c± stan zamkniêcia, zworki ustalaj±ce monostabilny lub bistabilny tryb pracy.
Programowo zamek posiada funkcjê unieruchamiaj±c± np. na 1 min. W przypadku trzykrotnego u¿ycia niepoprawnego kodu najczê¶ciej dochodzi do za³±czenia syreny alarmowej. Tak¿e z regu³y zamek po od³±czeniu napiêcia zasilania wykonuje samoczynny reset przywracaj±cy kod fabryczny (przewa¿nie jest to 0 lub 0000). Sygna³ wyj¶ciowy takiego zamka szyfrowego to stan pary styków przeka¼nika. Wszystkie w/w cechy zamka szyfrowego wskazuj± na konieczno¶æ maksymalnego utrudnienia dostêpu do kabla zasilaj±cego, bowiem w ³atwo dostêpnym miejscu mo¿na szybko zidentyfikowaæ przewody zasilaj±ce i po spowodowaniu chwilowej przerwy w zasilaniu mo¿liwe jest wy³±czenie systemy alarmowego za pomoc± nieskomplikowanego kodu fabrycznego.
W nowoczesnych instalacjach alarmowych bardzo czêsto do w³±czania i wy³±czania centralek alarmowych u¿ywa siê sterowników radiowych. Z regu³y w komplecie jest odbiornik i dwa piloty, lecz mo¿na zamówiæ dodatkowe piloty u producenta podaj±c ich numer. Zaawansowane centrale alarmowe posiadaj± mo¿liwo¶æ obs³ugi nawet kilkudziesiêciu takich sterowników radiowych. £±cze radiowe omawianych sterowników pracuje na czêstotliwo¶ci oko³o 400MHz. Odbiornik wyposa¿ony jest w æwieræfalow± antenê z elastycznego przewodu, której nie powinno siê skracaæ, zaginaæ, lub zbli¿aæ do innych przewodników. Ilo¶æ kombinacji kodowych wynosi od 20.000 do 500.000, co w ma³o odpowiedzialnych systemach alarmowych jest ca³kowicie wystarczaj±ce.
Na obudowie odbiornika jest umieszczona dioda sygnalizuj±ca stan zamka i je¶li umocuje j± siê tak, ¿e bêdzie widoczna z zewn±trz (np. przez okno), to dioda mo¿e byæ u¿yta jako wska¼nik za³±czenia systemu alarmowego. Je¶li odbiornik jest ukryty, trzeba u¿yæ oddzielnej diody widocznej z zewn±trz i sterowanej ze specjalnego wyj¶cia centrali alarmowej. Niekiedy odbiornik posiada specjalne wyj¶cie do którego mo¿na pod³±czyæ sygnalizator akustyczny. Bêdzie on sygnalizowa³ za³±czenie jednym krótkim d¼wiêkiem, a wy³±czenie dwoma. Nale¿y pamiêtaæ o okresowej (co rok) wymianie baterii zasilaj±cych piloty steruj±ce.
Sterowniki radiowe przewa¿nie zasilane s± za pomoc± miniaturowej bateryjki 12V. Przewa¿nie zasiêg ³±cza radiowego nie przekracza 50 m, na otartej przestrzeni. Mury czy strop budynku mo¿e w znacznym stopniu obni¿yæ jego efektywny zasiêg dzia³ania. Otwory okienne i drzwiowe metalowych baraków, a nawet otwory zaratowane najczê¶ciej pozwalaj± montowaæ odbiorniki wewn±trz. Trzeba tylko do¶wiadczalnie znale¼æ najlepsze miejsce monta¿u takiego odbiornika. Panele steruj±ce nowoczesnych centralek mikroprocesorowych maj± z regu³y oprócz klawiszy 0 – 9 kilka rozmaitych klawiszy funkcyjnych. Maj± one równie¿ do kilkunastu lampek sygnalizuj±cych stan systemy, u¿ywanych tak¿e przy programowaniu funkcji. Niekiedy lampek nie ma, a komunikacja z centralk± odbywa siê z u¿yciem ciek³okrystalicznego wy¶wietlacza alfanumerycznego.
Razem z centralk± alarmow± przy zakupie dodaje siê jeden panel, lecz dodatkowo mo¿na zakupiæ ich wiêcej. Centralki takie dopuszczaj± do³±czenie typowo do czterech paneli steruj±cych, co pozwala na sterowanie systemem z ró¿nych miejsc chronionego obiektu. Komunikacja panelu (który w sensie elektronicznym jest sterownikiem mikroprocesorowym) z centralk± odbywa siê w systemie szeregowej transmisji danych po cztero¿y³owym przewodzie. ¯y³y s± z regu³y oznaczone jako: COM (masa), + (zasilanie), DATA (dane) i CLOCK (sygna³ taktuj±cy). Poniewa¿ protokó³ transmisji jest niejawny wiêc ingerencja z zewn±trz w przewód zasilaj±cy celem otwarcia systemu alarmowego jest praktycznie niemo¿liwa.