Monitor CCTV to urz±dzenie którego zadaniem jest przekszta³cenie sygna³u elektrycznego, na sygna³ optyczny widziany przez oko cz³owieka. Monitory CCTV odgrywaj± istotne znaczenie w ka¿dym systemie monitoringu wizyjnego, poniewa¿ to w³a¶nie od nich w du¿ej mierze zale¿y jako¶æ obrazu, a wiêc ilo¶æ dostarczanych i rozró¿nianych przez operatora szczegó³ów. Wszystkie monitory przystosowane do pracy w systemach telewizji przemys³owej powinny spe³niaæ normy bezpieczeñstwa to oznacza konieczno¶æ posiadania tzw. znaku CE. W normach bezpieczeñstwa okre¶lane s± m.in.: dopuszczalne poziomy emisji promieniowania elektromagnetycznego, rentgenowskiego oraz zabezpieczenia chroni±ce u¿ytkownika przed pora¿eniem elektrycznym.
Monitory CCTV podobnie jak kamery przemys³owe decyduj± o poziomie jako¶ci otrzymywanego obrazu, dlatego wybór monitorów jest nie mniej istotny jak wybór kamer CCTV.
Rodzaje monitorów CCTV
Wspó³czesne monitory przemys³owe dzielimy przede wszystkim ze wzglêdu na rodzaj wykorzystywanego ekranu: monitory kineskopowe CRT i monitory z matryc± LCD. Ka¿da z tych grup posiada swoje wady i zalety, a sam wybór monitora zale¿y od wielu elementów. Dodatkowo w ka¿dej grupie wyró¿niamy monitory o konstrukcji standardowej oraz monitory specjalne np. z wbudowanym zmieniaczem lub quadem.
Monitory przemys³owe CRT
Monitory CRT (ang. Cathode-Ray Tube) to urz±dzenia bazuj±ce na kineskopach z dzia³em elektronowym. W monitorach CRT do wy¶wietlenia obrazu u¿ywa siê wi±zki elektronów, która pada na luminofor, powoduj±c jego ¶wiecenie. Technologia CRT stale siê rozwija chocia¿ pierwsze urz±dzenia z kineskopem CRT powsta³y ju¿ w roku 1924. Ze wzglêdu na swoje w³a¶ciwo¶ci techniczne od samego istnienia pocz±tku systemów telewizji przemys³owej monitory CRT znajduj± w nich zastosowanie.
G³ównym walorem u¿ytkowym monitorów kineskopowych jest wy¶wietlanie ostrego obrazu z ¿ywymi kolorami. Dodatkowo monitory CCTV CRT pozwalaj± na wy¶wietlenia obrazu w trybie na ¿ywo bez migotania co jest bardzo wa¿nym czynnikiem w przypadku nowoczesnych systemów dozorowych.
Miejsce zastosowania monitorów CCTV CRT
Ze wzglêdu na swoje w³a¶ciwo¶ci techniczne monitory przemys³owe z ekranem CRT stosuje siê najczê¶ciej w systemach telewizji przemys³owej, gdzie kluczowe znaczenie ma wysoka jako¶æ obrazu z szerokim zakresem dynamiki i wiern± reprodukcj± barw. Pomimo kilku wad monitory CRT s± chêtnie stosowane i nadal konkuruj± z monitorami CCTV LCD.
Monitory przemys³owe LCD
Monitory LCD (ang. Liquid Crystal Display) do wy¶wietlania obrazu wykorzystuj± wy¶wietlacz ciek³okrystaliczny, którego zasada dzia³ania opiera siê na zmianie polaryzacji ¶wiat³a na skutek zmian orientacji cz±steczek ciek³ego kryszta³u pod wp³ywem przy³o¿onego pola elektrycznego. Pierwszy ciek³okrystaliczny wy¶wietlacz powsta³ w roku 1964, a za jego twórcê uznaje siê George H. Heilmeier (w porównaniu z CRT technologia LCD jest stosunkowo m³oda).
Wszystkie wspó³czesne matryce LCD sk³adaj± siê z czterech podstawowych elementów:
Obecnie wiêkszo¶æ stosowanych matryc LCD buduje siê z ciek³ych kryszta³ów o strukturze nematycznej. Struktura nematyczna to sztywne nitki, które zmieniaj± swoje po³o¿enie pod wp³ywem przy³o¿onego pola elektrycznego, co w efekcie prowadzi do polaryzacji padaj±cego ¶wiat³a. W odró¿nieniu od technologii plazmowej matryce LCD nie emituj± ¶wiat³a, a ich sposób dzia³ania mo¿na porównaæ do filtru przepuszczaj±cego ¶wiat³o.
W najwy¿szej jako¶ci monitorach CCTV LCD stosuje siê technologiê TFT, której zadaniem jest przyspieszenie ³±czenia obrazu oraz opó¼nienie roz³adowania ³adunków kondensatora. Matryce ciek³okrystaliczne LCD/TFT potocznie nazywane s± matrycami aktywnymi, gdy¿ emitowane przez nie obrazy cechuj± siê wysokim kontrastem i brakiem efektu migotania.
Miejsce zastosowania monitorów CCTV LCD
Najwiêkszym walorem u¿ytkowym monitorów przemys³owych z matrycami LCD jest mo¿liwo¶æ tworzenia wielkoformatowej wizualizacji. Z tego te¿ wzglêdu monitory CCTV LCD znajduj± szerokie zastosowanie w systemach monitoringu obs³uguj±cych du¿e ilo¶ci kamer przemys³owych. Nowoczesne monitory LCD cechuj± siê bardzo wysokimi rozdzielczo¶ciami w tym tak¿e Full HD (1920x1080px). Warto równie¿ wspomnieæ, ¿e monitory LCD s± doskonale przystosowane do pracy w trybie ci±g³ym, co jest niezwykle istotnym parametrem w ca³odobowych systemach monitoringu wizyjnego.
Monitory z wbudowanym quadem lub zmieniaczem
Monitory przemys³owe z wbudowanym quadem lub zmieniaczem cechuj± siê du¿± ³atwo¶ci± monta¿u i dlatego najczê¶ciej stosuje siê je w prostych instalacjach monitoringu. Monitory tego typu doskonale nadaj± siê do samodzielnej budowy systemu telewizji przemys³owej. Przewa¿nie wyposa¿a siê je w dwa lub cztery kana³y wideo, a pod wzglêdem samego u¿ytkowania s± odpowiednikami prostych quadów zewnêtrznych. Ze wzglêdu na sposób konstrukcji monitory tego typu posiadaj± zazwyczaj szereg dodatkowych z³±czy np. z³±cza alarmowe.
Wybór monitora CCTV
Wybór monitora CCTV podobnie jak wybór kamer przemys³owej jest niezwykle istotnym elementem budowy ka¿dej instalacji telewizji przemys³owej. Dobór odpowiedniego monitora CCTV jest zale¿y od wielu czynników. W sytuacjach gdy naszym g³ównym priorytetem jest uzyskanie maksymalnie ostrego obrazu, cechuj±cego siê wysok± kontrastowo¶ci± oraz wiernie odwzorowan± kolorystyk± zdecydowanie najlepszym wyborem s± monitory CCTV wyposa¿one w kineskopy CRT. Wy¿szo¶æ monitorów CRT nad matrycami LCD w tym przypadku jest niepodwa¿alna. Warto równie¿ wspomnieæ, ¿e technologia CRT istnieje od wielu lat i stale jest dopracowywana, co w efekcie owocuje bezawaryjn± prac±. Dodatkowo na korzy¶æ monitorów CRT przemawia atrakcyjna cena. Pomimo wielu zalet monitory CRT s± rzadziej stosowane od monitorów z wy¶wietlaczami ciek³okrystalicznymi LCD. G³ówne aspekty decyduj±ce o tak du¿ej popularno¶ci monitorów LCD to przede wszystkim: ma³e gabaryty, mo¿liwo¶æ ci±g³ej pracy bez nagrzewania siê oraz bardzo du¿a przek±tna wynosz±ca nawet 60 cali. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e tylko profesjonalne monitory LCD, które odpowiednio przystosowano do pracy w systemach monitoringu CCTV spe³niaj± te wymagania.
Na co nale¿y zwróciæ uwagê wybieraj±c monitor CCTV?
U¿ytkownicy bardzo czêsto siê zastanawiaj± na co w szczególno¶ci nale¿y zwróciæ uwagê podczas wyboru monitora przemys³owego. Opinie wiêkszo¶ci specjalistów z bran¿y security s± jednakowe, a parametry monitorów które w pierwszej kolejno¶ci nale¿y uwzglêdniæ to: rozdzielczo¶æ – zdolno¶æ do odtwarzania szczegó³ów, poprawno¶æ odtwarzanych kszta³tów oraz stabilno¶æ obrazu.
W monitorach rozdzielczo¶æ obrazu z regu³y podawana jest w ilo¶ci linii. Monitory o wysokiej rozdzielczo¶ci to urz±dzenia kolorowe dla ponad 400 linii lub monochromatyczne dla 1000 linii. Nale¿y jednak zwróciæ uwagê, ¿e rozdzielczo¶æ monitorów przemys³owych nie ma ¿adnego z ilo¶ci± linii obowi±zuj±c± w standardzie D/K lub B/G. Liczba linii w przypadku monitorów jest parametrem stosunkowo lu¼no powi±zanym z rozdzielczo¶ci± i raczej jest to pewnego rodzaju oszacowanie zdolno¶ci do przenoszenia informacji o kolorze lub stopnia szaro¶ci w po³±czeniu z rozdzielczo¶ci±. W innych przypadkach rozdzielczo¶æ obrazu podawana jest w pikselach (najczê¶ciej w przypadku monitorów LCD).
Monitor w systemie telewizji przemys³owej powinien odpowiednio byæ przystosowany do pracy w otoczeniu o wilgotno¶ci powietrza do 90% i temperaturze z zakresu od 0 do +40 stopni Celsjusza. Niektóre z dostêpnych na rynku monitorów CCTV s± wstanie pracowaæ przy temp. z zakresu od -10 do +55 st. C.
Monitory o typowej przek±tnej ekranu najczê¶ciej s± zasilane z sieci napiêciem 230V AC. Urz±dzenia o mniejszych rozmiarach np. monitor 7”, mog± byæ zasilane tzw. „napiêciem bezpiecznym” 12V lub 15V DC. Pobór mocy jest uzale¿niony od rodzaju wy¶wietlacza i jego rozmiarów. Przyk³adowo monitory monochromatyczne CRT o przek±tnej 20 cali cechuj± siê poborem mocy rzêdu 48W, za¶ monitory kolorowe o tej samej przek±tnej pobieraj± moc rzêdu 80W.
Standardowy monitor CCTV CRT zazwyczaj jest wyposa¿ony w nastêpuj±ce z³±cza:
Ile monitorów nale¿y zastosowaæ w instalacji CCTV?
Liczba monitorów CCTV i rozmiary ich ekranów zale¿n± s± od rodzaju i wielko¶ci systemu telewizji przemys³owej. Ich ilo¶æ i rozmiary ekranów wyznacza siê na podstawie:
Nale¿y równie¿ pamiêtaæ, ¿e stosunek ilo¶ci kamer przemys³owych do ilo¶ci zastosowanych monitorów CCTV nie powinien przekraczaæ 10:1.
Rozmiary obiektów na ekranie monitora CCTV
Rozmiary obiektów na ekranie monitora CCTV wed³ug normy EN 50132-7 powinien byæ dostosowany do zadañ wykonywanych przez operatora systemu oraz uwzglêdniaæ takie zagadnienia jak identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja intruza lub kontrola t³umu.
W przypadku gdy obserwowany obiekt jest osob±, a rozdzielczo¶æ instalacji telewizji przemys³owej przekracza 400 linii telewizyjnych, zaleca siê aby minimalne rozmiary obserwowanego obiektu wynosi³y: