Rozbudowane systemy monitoringu wizyjnego nagrywaj± bardzo du¿e ilo¶ci obrazów, których bardzo czêsto ze wzglêdu na brak czasu, nie mo¿emy prawid³owo analizowaæ. Brak mo¿liwo¶ci analizy wszystkich nagrywanych obrazów negatywnie wp³ywa na ogóln± skuteczno¶æ dzia³ania systemów nadzoru wideo. To w³a¶nie g³ównie ten problem wymusi³ rozwój inteligentnych systemów wizyjnych, które stanowi± doskona³e uzupe³nienie dla ka¿dej wspó³czesnej instalacji monitoringu wizyjnego. Wspó³czesne systemy inteligentnej analizy obrazu s± rozwijane m.in. pod k±tem odczytu obrazu tablic rejestracyjnych i przekszta³cania ich do postaci cyfrowej w celu porównania z baz± danych; efektywnego zliczania osób w obszarze chronionym oraz tzw. wirtualnych ogrodzeñ, które niew±tpliwe w znacznym stopniu poprawiaj± skuteczno¶æ dzia³ania systemów nadzoru wideo CCTV IP.
Podstawow± cech± u¿ytkow± ka¿dego inteligentnego systemu wizyjnego jest zamiana otrzymywanych danych wizyjnych na przydatne informacje (zw³aszcza w procesie wideoweryfikacji osób i obiektów), dziêki którym operatorzy takich systemów mog± szybciej reagowaæ na zaistnia³e zdarzenia. Obecnie inteligentne systemy wizyjne s± stale rozwijane i wzbogacane o nowe rozwi±zania. Ich obecno¶æ w instalacjach CCTV pozwala na zautomatyzowanie czê¶ci prac dozorowych, co bezpo¶rednio przek³ada siê na wiêksz± skuteczno¶æ dzia³ania tego typu systemów zabezpieczeñ.
a)Rejestratory cyfrowe DVR i inteligencja scentralizowana
Jednym z czêsto stosowanych rozwi±zañ w konwencjonalnych systemach telewizji przemys³owej CCTV monitorowanych centralnie jest pobieranie sygna³u video z kamer analogowych bezpo¶rednio do rejestratora cyfrowego DVR z funkcj± inteligentnej analizy obrazu. Po otrzymaniu obrazu rejestrator cyfrowy DVR dokonuje jego analizy (np. zlicza osoby w polu widzenia kamery lub odczytuje numery tablic rejestracyjnych) przed pobraniem pozosta³ych danych, przekszta³ceniem ich do postaci cyfrowej, skompresowaniem i zarejestrowaniem, a nastêpnie rozsy³a powsta³e sygna³y alarmowe i obrazy do uprawnionych operatorów.
Rozwi±zanie z rejestratorem cyfrowym i inteligencj± scentralizowan± przewa¿nie sprawdza siê w instalacjach wizyjnych, zapewniaj±cych odpowiedni± wydajno¶æ i umo¿liwiaj±cych przesy³anie nieskompresowanego obrazu „na ¿ywo” do punku centralnego. Ponadto, tego typu rozwi±zanie jest przeznaczone do zastosowania w miejscach, w których mamy do czynienia ze sta³± liczb± kamer przemys³owych. Ka¿dy wspó³czesny rejestrator cyfrowy DVR mo¿e obs³ugiwaæ ¶ci¶le okre¶lon± liczbê kamer (przewa¿nie 4, 8 lub 16). Je¶li liczba kamer jest wiêksza od liczby kana³ów wideo rejestratora, zachodzi konieczno¶æ zakupu nowego rejestratora (z wiêksz± ilo¶ci± kana³ów), co wi±¿e siê z du¿ymi kosztami dodatkowymi.
b)Sieciowe systemy wizyjne i inteligencja rozproszona
Alternatyw± dla systemów analogowych jest zastosowanie serwerów wizyjnych pod³±czanych lokalnie do kamer analogowych lub zastosowanie kamer sieciowych, które standardowo posiadaj± na swoim wyposa¿eniu wbudowany serwer wizyjny. Oba te rozwi±zania pozwalaj± na przekszta³cenie strumienia wizyjnego do postaci cyfrowej, a nastêpnie przeprowadzania jego analizy i skompresowania go przed przes³aniem informacji poprzez sieæ do monitorowania i zapisu. Podstawowe zalety wynikaj±ce z zastosowania serwerów wizyjnych lub kamer sieciowych IP: lokalna digitalizacja i kompresja, tani przesy³ inteligentnych danych z wykorzystaniem istniej±cej infrastruktury z dostêpem do Internetu, mo¿liwo¶æ przesy³ania danych wizyjnych zarejestrowanych tylko w wyniku wykrycia ruchu oraz towarzysz±cych ich wiadomo¶ci alarmowych (zwiêkszona wydajno¶æ pracy instalacji CCTV), znacznie ni¿sze obci±¿enie infrastruktury i osób zaanga¿owanych w ca³y proces monitorowania obiektów. Nale¿y równie¿ dodaæ, ¿e sieciowa inteligencja rozproszona charakteryzuje siê nieograniczon± skalowalno¶ci±, która pozwala na swobodne jej rozwijanie w przysz³ych nowo budowanych obiektach.