Has³a dostêpowe w systemach alarmowych odgrywaj± niezwykle wa¿n± rolê, poniewa¿ to w³a¶nie dziêki nim mo¿liwa jest komunikacja u¿ytkownika czy te¿ instalatora z central± systemu alarmowego (pod warunkiem identyfikacji i weryfikacji uprawnieñ osoby próbuj±cej nawi±zaæ kontakt). Has³a dostêpowe przewa¿nie sk³adaj± siê z 4 do 8 cyfr. Niektóre z dostêpnych na rynku manipulatorów na klawiszach z cyframi dodatkowo maj± umieszczone litery, które umo¿liwiaj± ³atwiejsze zapamiêtanie has³a, poniewa¿ pozwalaj± na jego kojarzenie z konkretnym wyrazem. Przyk³adowo kod dostêpu 23646 mo¿e odpowiadaæ wyrazowi „admin”, co znacznie u³atwia zapamiêtanie ci±gu cyfr.
W przypadku wspó³czesnych systemów sygnalizacji w³amania i napadu przewa¿nie mo¿emy spotkaæ siê z trzema typami hase³ dostêpowych:
Oprócz hase³ podstawowych powszechnie mo¿na spotkaæ siê jeszcze z jednym kodem dostêpu, mianowicie z tzw. kodem przymusu (ambush, duress), który jest odpowiedzialny za identyfikacjê wymuszonego rozbrojenia systemu alarmowego. Po wprowadzeniu kodu przymusu za pomoc± manipulatora nastêpuje prawid³owe rozbrojenie systemu z jednoczesnym wyzwoleniem sygnalizacji napadu w trybie monitoringu i przekazanie kodu „napad” do stacji monitorowania.
Omawiaj±c system hase³ dostêpowych w systemach sygnalizacji w³amania i napadu (SSWiN) nale¿y równie¿ wspomnieæ o istniej±cych sposobach w³±czania i wy³±czania centrali alarmowej w tryb czuwania (dozoru). Centrala alarmowa pracuj±ca w trybie czuwania kontroluje linie dozorowe z pod³±czonymi czujkami, co w przypadku naruszenia jakiejkolwiek ze stref dozoru powoduje wygenerowanie sygna³u alarmowego. Przewa¿nie centrale alarmowe pozwalaj± na wydzielenie kilku stref czuwania, które mog± byæ niezale¿nie w³±czane w stan dozoru (indywidualnie lub jednocze¶nie z innymi). Wyró¿nia siê kilka sposobów za³±czania stanu dozoru w strefach chronionych. Najczê¶ciej stan czuwania dla poszczególnych stref dozoru za³±cza siê w momencie wprowadzenia przez u¿ytkownika odpowiedniego kodu, po czym w okre¶lonym czasie nale¿y opu¶ciæ chronion± strefê. Po up³ywie wcze¶niej zdefiniowanego czasu na opuszczenie obiektu, nastêpuje uzbrojenie systemu w trybie „opuszczenia obiektu” (tryb: away), co sprawia ¿e wszystkie linie w³amaniowe s± aktywne. Innym ze sposobów jest za³±czanie obwodowe, które polega na pominiêciu linii wewnêtrznych. W takim przypadku centrala alarmowa nie podejmuje reakcji na naruszenie wej¶æ zdefiniowanych jako wewnêtrzne (np. sypialniane). Takie rozwi±zanie (tryb: stay) pozwala u¿ytkownikowi na za³±czenie tylko czê¶ci systemu alarmowego np. na parterze, przy czym mo¿e dalej przebywaæ w chronionym obiekcie np. na piêtrze w sypialni. Wyró¿nia siê dwa podstawowe sposoby za³±czania systemu alarmowego w tzw. tryb „pozostania”:
W celu rozbrojenia systemu alarmowego (wy³±czenia stanu czuwania) nale¿y wej¶æ do budynku ¶ci¶le okre¶lon± drog±, w której znajduje siê czujka alarmowa na linii opó¼nionej. Po naruszeniu strefy z czujk± na linii opó¼nionej nastêpuje odliczanie czasu, w którym nale¿y wprowadziæ odpowiedni kod u¿ytkownika, który wy³±czy stan czuwania systemu alarmowego. Przekroczenie okre¶lonego czasu na wprowadzenie kodu u¿ytkownika spowoduje wygenerowanie sygna³u alarmowego. Podobnie wej¶cie do obiektu inn± drog± ni¿ ta, na której znajduj± siê czujki na liniach opó¼nionych spowoduje natychmiastowe wywo³anie alarmu. Istnieje tak¿e mo¿liwo¶æ za³±czenia systemu bez czasu na wej¶cie, co znajduje zastosowanie w konkretnych instalacjach alarmowych.