W systemach sygnalizacji w³amañi napadu najwa¿niejsz± funkcjê pe³ni centrala alarmowa, która w dobie dzisiejszego monitoringu musi spe³niaæ wiele zadañ. Jako podstawowe zadania central alarmowych mo¿na wymieniæ przejmowanie sygna³ów od czujek, generowanie stosownych sygna³ów wyj¶ciowych np. alarmu (po wcze¶niejszej obróbce i analizie odebranych sygna³ów) oraz zasilanie wszystkich urz±dzeñ wspó³pracuj±cych (tak¿e przy braku napiêcia w sieci energetycznej).
Dzisiejsze centrale alarmowe mo¿emy podzieliæ na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to tanie, proste, zbudowane w oparciu o uk³ady scalone ma³ej i ¶redniej skali integracji i z niewielk± ilo¶ci± funkcji. Drugi rodzaj central to urz±dzenia stosunkowo drogie, z bardzo wieloma funkcjami opcjonalnie programowalnymi, zbudowane w oparciu o technikê mikroprocesorow± i stosowane w wymagaj±cych instalacjach alarmowych.
Zwyk³a centralka posiada do 4 wej¶æ typu NC w tym jedno zw³oczne i jedno antysabota¿owe, do 2 wyj¶æ alarmowych oraz wej¶cie s³u¿±ce do uzbrajania i wy³±czania systemu alarmowego. Urz±dzenia tego typu pozwalaj± (nie zawsze) na potencjometryczne nastawianie czasu zw³oki na wej¶ciu/wyj¶cie i czas trwania alarmu. W ka¿dym przypadku wystêpuje pamiêæ alarmu, w postaci diod zapalaj±cych siê po wyst±pieniu pobudzenia w której¶ z linii i ¶wiec±cych nawet po ust±pieniu alarmu i wy³±czeniu czuwania systemu. Pozwala to na stwierdzenie, która czujka by³a odpowiedzialna za wygenerowanie sygna³u alarmowego. Niektóre proste centrale alarmowe posiadaj± mo¿liwo¶æ blokowania poszczególnych linii dozorowych za pomoc± specjalnych prze³±czników, znajduj±cych siê na obudowie urz±dzenia.
Typowa centralka mikroprocesorowa posiada przewa¿nie od 6 do 12 wej¶æ (spotykane urz±dzenia z wiêksz± liczb± wej¶æ) i kilka wyj¶æ. Wej¶cie mo¿e byæ zaprogramowane jako zw³oczne lub natychmiastowe, wy³±czalne lub 24-godzinne, typu NO, NB, parametryczne lub dwuparametryczne (takie wej¶cie wymaga zamkniêcia odpowiedni± odporno¶ci±, np. 1kΩ), wywo³uj±ce alarm g³o¶ny, cichy, gong ostrzegaj±cy lub te¿ maj±ce jeszcze mnóstwo innych opcji u¿ytkowych. Wyj¶cia mikroprocesorowych central alarmowych mog± byæ typu ci±g³ego lub pulsuj±cego, polaryzacji dodatniej lub ujemnej, wy³±czane samoczynnie po nastawionym czasie lub dopiero przy u¿yciu stosowanych kodów deaktywacyjnych, mog± tak¿e sygnalizowaæ stan alarmu lub dowolny ze stanów awaryjnych, itp.
Centrale mikroprocesorowe posiadaj± spory blok programowy do wspó³pracy poprzez liniê telefoniczn± z komputerem centrum monitoringu. Poprzez naci¶niêcie specjalnych klawiszy (np. na bezprzewodowym sterowniku) mo¿na wezwaæ t± drog± pomoc medyczn±, stra¿ po¿arn±, policjê lub s³u¿bê ochrony odpowiedzialn± za dany obiekt. Nierzadko nowoczesne centrale alarmowe posiadaj± mo¿liwo¶æ zdalnego przeprogramowania za pomoc± linii telefonicznej. Centralki te s± tak¿e wyposa¿one w zegar systemowy i pamiêæ zdarzeñ. Dziêki temu s± w stanie zapamiêtywaæ dzieñ i godzinê wyst±pienia alarmy oraz liniê alarmuj±c±, czas i rodzaj wystêpuj±cego stanu awaryjnego, a niekiedy czas w³±czenia i wy³±czenia systemu alarmowego i numer u¿ytego kodu.
Centralki z mikroprocesorem zosta³y równie¿ wyposa¿one we wbudowany dialer oraz potrafi± przekazaæ tekstowy komunikat alarmowy przez sieæ pagerow±, na adres e-mail, lub sms na wcze¶niej zdefiniowany numer telefonu. Daj± mo¿liwo¶æ korzystania z wielu kodów o ró¿nych przyporz±dkowanych im w³a¶ciwo¶ciach. Umo¿liwiaj± sterowanie z wielu szyfratorów (paneli steruj±cych instalacj± alarmow±) umieszczonych w ró¿nych dogodnych miejscach (np. przy dwóch wej¶ciach do budynku lub te¿ przy wej¶ciu i w sypialni w³a¶ciciela chronionego domu). Umo¿liwiaj± podzia³ systemu przewa¿nie na 2 – 4 funkcjonalne odrêbne czê¶ci obs³ugiwane niezale¿nie od siebie ró¿nymi kodami (centrale wysokie jako¶ci posiadaj± nawet 32 i wiêcej stref niezale¿nego czuwania). Pozwala to na obs³u¿enie kilku u¿ytkowników jedn± centralk± (np. s±siadów w domku bli¼niaczym lub szeregowcu).
Ponadto, pozwalaj± równie¿ u¿ytkownikowi na w³±czenie ca³o¶ci systemu alarmowego na czas nieobecno¶ci w domu lub tylko jego czê¶ci np. parteru, piwnicy i gara¿y podczas gdy on ¶pi w sypialni na piêtrze. Centrale alarmowe, oprócz podstawowej p³yty z elektronik± maj± w obudowie transformator zasilacza sieciowego i bezobs³ugowy, szczelny akumulator o pojemno¶ci od 1,2 do 6,5Ah. Wiêksze akumulatory s± umieszczane oddzielnie. Standardowe napiêcie zasilania elementów systemu alarmowego to oko³o 12,6V. Takie te¿ jest napiêcie akumulatorów. Pojemno¶æ akumulatora powinna wystarczaæ na zasilanie instalacji alarmowej tak d³ugo jak d³ugo trwa nieobecno¶æ u¿ytkownika, lecz nie krócej ni¿ 72 godziny. Jest to dosyæ ³atwe do wyliczenia i wykonania bowiem wszystkie stale zasilane elementy systemu alarmowego maj± podany w instrukcji pobór pr±du, a sitak skonstruowane by by³ on jak najmniejszy. Typowy pobór pr±du czujki to oko³o 15mA, czujki dualnej oko³o 25mA, zamka szyfrowego lub centralki prostej 5 – 15mA, centralki mikroprocesorowej w zakresie od 50 do 150mA.